Жизнь - Отечеству, Честь - никому

Среда, 17 Март 2021 18:31

Сьогодні виповняється 85 років з дня народження Ігоря Семеновича Зарічного - автора пам'ятника Олександру Суворову

19 грудня 2020 року перестало битися серце Ігоря Семеновича Зарічного. Сьогодні ми відзначаємо 85 років з дня народження видатного українського монументаліста. Це МАЙСТЕР, що створив найвідоміший скульптурний портрет полководця Олександра Васильовича Суворова, який був встановлений перед будівлею Київського суворовського військового училища у 1974 році і простояв майже півстоліття.

Ігор Семенович народився 17 березня 1936 року у м. Хмельницькому (тоді Проскурів) в родині кадрового військового. Перші роки життя хлопчика збіглися з найстрашнішої в історії людства війною. Можливо це й заклало підвалини того, що він вирішив усе життя присвятити військовій службі. А свою творчість – батальній тематиці.

Ще у дитинстві маленький Ігор відвідував художнє училище у Дніпропетровську. Але потім родина переїхала до Черкас, де не було можливостей для мистецького навчання. Проте хлопчик продовжував малювати, копіювати, створювати моделі. Ще у четвертому чи п’ятому класі він подарував батькові зроблену власноруч дерев’яну скульптуру «Воїна з Прапором».

З тих пір образи військових – простих солдат, козаків, полководців, маршалів – стали лейтмотивом усієї творчості майстра.

Після закінчення Київського артилерійського училища Ігор Семенович Зарічний служив на офіцерських посадах. А художньою творчістю продовжував займатися як аматор: відвідував гуртки, брав приватні уроки, писав етюди. Згодом йому вдалося поступити на заочне навчання. І усе це – без відриву від звичайної офіцерської служби: зі стрільбами, навчаннями, караулами, тривогами, перевірками, постійними переїздами.

Перші професійні скульптури Ігор Семенович Зарічний почав створювати під час служби у славетному 69-му гвардійському навчальному центрі, більш відомому, як Десна. До сих пір це військове містечко прикрашають його скульптури воїнів-танкистів, мозаїчні панно на житлових будинках, Алея Героїв.

Важливим етапом життя і творчості скульптора стали роки його служби у Київському суворовському військовому училищі. Начальник училища генерал-майор Іван Іванович Кауркін як досвідчений військовий педагог відчував, що велике мистецтво здатне виховувати майбутніх захисників Батьківщини не менш потужно, ніж наука та вправи з військової підготовки. Ігор Семенович отримав підтримку та всебічне сприяння командування . Найвидатнішим творінням скульптора став пам’ятник полководцю Олександру Суворову. Одразу ж після цього Ігор Семенович зробив вісім бюстів видатних полководців різних епох.

…Вже після звільнення  у запас Ігор Семенович створив багато скульптурних портретів видатних полководців України усіх історичних періодів, зокрема, Івана Богуна, а також неперевершені образи митців, філософів, державних діячів.

До останніх днів свого життя скульптор Ігор Зарічний продовжував працювати. Він встиг закінчити бюст Івана Гонти, що стане перехідним призом Всеукраїнської спартакіади серед військових (військово-морських) ліцеїв та ліцеїв (коледжів) з посиленою військово-фізичною підготовкою з військово-прикладних видів спорту.

Нагадаємо, що Іван Гонта – очільник та герой народного постання XVIII сторіччя, що отримало назву Коліївщина. ВГО «Всеукраїнська асоціація «КАДЕТСЬКА СПІВДРУЖНІСТЬ» вирішила, що саме образ козачого полковника Івана Гонти якнайкраще передає українську силу тіла й духу.

Усі ці якості були притаманні Ігорю Семеновічу Зарічному. Часто в гості до Ігоря Семеновича завітали юні військові ліцеїсти. І він завжди з радістю розповідав кадетам про свою службу, творчість і велику силу мистецтва. У жовтні минулого року за видатний внесок у справу виховання молодого покоління захисників України за поданням ВГО «Кадетська співдружність» митець був нагороджений почесною відзнакою Міністерства оборони України «ЗНАК ПОШАНИ».

Скульптор Ігор Семенович Зарічний зробив неоцінимо важливу справу – зміцнення національного духу українських воїнів.

На світлинах:

1. Пам'ятник Олександру Васильовичу Суворову на історичному місці

2. Погруддя Гонти готове до виготовлення форми

3. Ігор Семенович Зарічний з коханою дружиною Людмилою Устинівною

4. Фрагмент проекту пам'ятника "Козацька слава"

5. Офіцер-вихователь підполковник Ігор Зарічний і начальник Київського суворовського військового училища генерал-майор Іван Кауркін, 1978 рік

6. Капітан Ігор Зарічний доповідає маршалу Радянського Союзу К. С. Москаленку бойовий шлях дивізії (1960-ті роки)

7. Президент ВГО "Всеукраїнська асоціація "КАДЕТСЬКА СПІВДРУЖНІСТЬ" Роман Солодкий передав Ігорю Семеновичу почесну відзнаку Міністерства оборони України "ЗНАК ПОШАНИ"

8. Ігор Семенович за офіцерською традицією "обмиває" нагороду

9. ... У майстерні

10. Світлина з газети Червонопрапорного Київського військового округу "Ленинское знамя"

11. Альбом репродукцій творів автора

12. Ігор Семенович Зарічний з ліцеїстами Київського військового ліцею імені Івана Богуна Владиславом Калініченко та Іваном Савченко (2019 рік)

13. Галерея образів полководців

14. Передивляючись сторінки авторського альбому

15. Барел'єф ігоря Зарічного і його дружини Людмили Устинівни

16. Скульптура Івана Гонти

17. Бюст полководця Михайла Кутузова, що стояв на території Київського суворовського військового училища

18. Біля скулльптури українського полководця Івана Богуна

19. За роботою над перехідним призом Всеукраїнської спартакіади з військово-спортивного багатоборства серед ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою - погруддям незламного героя Івана Гонти

20. Пам'ятник Гонті і Залізняку в Умані

 

 

Прочитано 297 раз Последнее изменение Понедельник, 23 Август 2021 14:18