Жизнь - Отечеству, Честь - никому

Четверг, 15 Ноябрь 2018 23:36

Львівські кадети: стародавні традиції та сьогодення

Напевне, найприємніше в діяльності ВГО «Асоціація «Кадетська співдружність» – це відвідання військових ліцеїв, спілкування з їхніми вихованцями, педагогами, керівництвом, побратимами-випускниками, які з радістю занурюються в атмосферу кадетської юності.

…Так було й під час нашого робочого візиту до Львова – міста з міцними старовинними військовими традиціями, багатовікової кузні справжніх лицарів.

Головним приводом подорожі було підписання Договору про співробітництво між ВГО «Асоціація «Кадетська співдружність» і Львівським ліцеєм з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут. Але ж нам не терпілося подивитися, чим живе ліцей, поспілкуватися з його нещодавно призначеним начальником полковником Гусаром Юрієм Володимировичем.

Делегація з Києва складалася з президента ВГО «Асоціація «Кадетська співдружність» Романа Солодкого та виконавчого директора Євгена Смушкова. Для останнього подорож до Львова була вдвічі приємною, тому що у 80-ті роки він навчався у Львівському вищому військово-політичному училищі – нині Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного.

…Знайомі львівські вулички, романтична атмосфера осіннього міста. І ось ми на Пасічній, 68. Тут на КПП ліцею нас зустрічають випускники далеких 90-х: Ерік Матецький, Андрій Шурін, Ростислав Дзюба, Олександр Калинський, Володимир Биховець. Начальник ліцею полковник Юрій Гусар зібрав в актовій залі вчителів, офіцерів-вихователів, ліцеїстів. Ми стисло розповіли колективу про те, чим живе ВГО «Кадетська співдружність», про зміст Договору про співробітництво, який приїхали підписати.

Головний зміст цього Договору – це інформаційний обмін, пропагування системи кадетської освіти, підняття престижу військової та державної служби, залучення небайдужих людей, які бажають допомогти навчальному закладу.

Від випускників виступив Ерік Матецький. Він згадав цікаві епізоди кадетської юності, традиції, якими жили хлопці наприкінці 80-х – початку 90-х.

Слід нагадати, що ліцей імені Героїв Крут веде свій родовід від Львівської спеціальної школи-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою.

Довідка. Республіканські спеціальні школи-інтернати з поглибленим вивченням російської мови і посиленою військово-фізичною підготовкою були  створені напочатку 1980-х років, підпорядковуючись Міністерству освіти СРСР. Мали трирічний термін навчання (на відміну від СВУ, де курс складав 2 роки). Вихованці носили однострій СВУ (лише на погонах було СШ замість СВУ). Навіть випускний знак – «краб» мав практично такий само вигляд, як у суворовців. Він теж містив барел’єфний профіль Олександра Суворова.
Завданням РСШІ була підготовка майбутніх офіцерів з числа національних кадрів.

У військовому середовищі такі школи називали «спецухами», а їхніх учнів та випускників – «спецами».

Але ми не розрізняємо «спеців» та «суворовців». Усі ми – кадети, чоловіки, що обрали служіння Батьківщині з дитинства.

На жаль, попереднє керівництво Львівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою намагалося викреслити з історії згадку про колишню львівську спецшколу. Така боротьба з минулим призвела до того, що випускники практично не мали можливості зайти в рідні стіни, згадати юність…

Полковник Юрій Гусар сповідує іншу філософію: усе найкраще з минулого має бути задіяним у сучасності, а допомога випускників, їхнє шефство над навчальним закладом – це неоцінимий внесок у навчально-виховний процес.

Представники ВГО «Асоціація «Кадетська співдружність» за традицією вручили ліцею ікону небесних покровителів воїнів Архангела Михаїла та архангела Гавриїла з Києво-Печерської лаври.

Після підписання Договору про співробітництво для випускників зробили невеличку екскурсію рідною школою. Дуже зворушливо було те, що хлопці впізнавали деяких працівників, які вірою-правдою служать в ліцеї з 1980-х років.

Євген Смушков був приємно вражений зустріччю з підполковником Павлом Довганем, який у далекі 1980-ті роки служив командиром курсантської роти в ЛВВПУ. Ось така довга історія служіння справі військової освіти. Приємно, що такі ветерани, як підполковник Павло Довгань, і зараз в строю!

Наприкінці хотілося б згадати, що Львів – це місто з давніми кадетськими традиціями. У приміщенні, де зараз знаходиться Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, у 1920-30-ті роки минулого століття знаходилась Львівська школа кадет № 1 імені маршала Йозефа Пілсудського, а ще раніше, за часів Австро-Угорщини, – кадетський корпус. А вулиця Героїв Майдану, що до 2014 року була Гвардійською, до радянських часів мала назву Кадетська.

Ми вдячні керівництву ліцею імені Героїв Крут за бажання змінювати навчальний заклад на краще, робити його відкритим усій кадетській спільноті України, за прагнення вдосконалення навчально-матеріальної бази, якості навчально-виховного процесу. Впевнені, що у львівських кадет – прекрасне майбутнє. А ВГО «Асоціація «Кадетська співдружність» буде робити усе можливе для підтримки педагогічного складу в його святій справі.

 

Прочитано 1414 раз Последнее изменение Понедельник, 02 Декабрь 2019 16:22

Галерея изображений