Жизнь - Отечеству, Честь - никому

Четверг, 20 Август 2020 08:19

Львівська спеціальна школа-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою - 35 років традицій служіння батьківщині

«З1 вересня 1983 року в місті Львові буде відкрита Республіканська спеціальна школа-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою» - така цитата містилася в інформаційній доповідній на той час керівника УРСР В.В. Щербицького. Невідомо з яких причин, але відкриття школи відбулося не в тому і, навіть, не в наступному році, а лише – 1 вересня 1985 року. Саме з того часу ми ведемо відлік славетної історії нашого навчального закладу.

Її першим керівником (директором) став генерал-майор Корнєєв Станіслав Михайлович (1985-1987 роки). Напевно це призначення було невипадковим, адже свого часу він пройшов вишкіл одного з Суворівських училищ і на власному досвіді знав, що таке бути у 14 років кадетом з погонами на плечах. Згодом його правонаступником став генерал-майор Філоненко Григорій Кузьмич (1987-1990 роки), який до цього виконував обов'язки заступника коман-дувача військами Прикарпатського військового округу з артилерії, учасник бойових дій, він був беззаперечним авторитетом для офіцерів, педагогів та вихованців закладу.
На тлі розпаду Радянського Союзу, в Україні розпочинаються демократичні зміни. Зокрема, у Львові, в 1990 році була обрана перша демократична обласна рада. На цій хвилі змін школу очолює підполковник Саляк Роман Семенович (1990-1992 роки). Завдяки його старанням та підтримці громади Львівщини, постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 1992 року №490 «Про реформу в системі військової освіти» на базі Львівської республіканської спеціальної школи-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою було створено львівський військовий ліцей з просиленою військово-фізичною підготовкою імені героїв Крут. Ця постанова була підписана Прем'єр-міністром України Вітольдом Фокіним. І в ній зазначалося, зокрема, таке: «З метою якісної підготовки кандидатів для вступу до військових навчальних закладів, надання державної допомоги у вихованні дітей-сиріт та дітей з багатодітних сімей, а також дітей учасників бойових дій та ліквідаторів наслідків Чорнобильської катастрофи створити Львівський військовий ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою». Заняття в ліцеї розпочалися 1 вересня 1992 року. До речі, Львівський військовий ліцей став першим серед собі подібних в Україні!
Фактично перші випускники спеціальної школи, по закінченню вищих військових навчальних закладів, у 1992 році отримавши лейтенантські погони почали розбудовувати силові структури молодої Української держави. Починаючи від Збройних Сил України, і до Прикордонних військ, Митної служби, прокуратури, Національної гвардії, Служби безпеки України, міліції, Міністерства з надзвичайних ситуацій тощо.
За період існування навчального закладу деякі з наших випускників поверталися у рідні стіни в якості командирів підрозділів та офіцерів-вихователів. Серед них: підполковник Роман Дмитренко (випускник 1990 року)старший лейтенант Павло Добродомов (випускник 1989 року)капітан Олександр Матюшенко (випускник 1991 року).
У 2014 році, з початком війни на Сході країни чимало випускників спеціальної школи, перебуваючи як на дійсній військовій службі, так і в запасі на пенсії – встали на захист суверенітету та територіальної цілісності України. Серед таких: старший лейтенант Павло Циганков (ЗСУ), майор Андрій Ляхович (ЗСУ) голова Громадського об'єднання «Всеукраїнського об'єднання учасників АТО», майор Володимир Мкртичев (ЗСУ), полковник Віталій Стечишин (ЗСУ), майор Андрій Кулик (ЗСУ), полковник юстиції Андрій Зубач (Прокуратура України), підполковник юстиції Володимир Рекшинський (Прокуратура України), майор Кирило Долгіх (НГУ), майор міліції Рубен Рубенян, підполковник Володимир Румянцев (ЗСУ), полковник медичної служби Сергій Король (ЗСУ), підполковник Роман Дмитренко (ЗСУ), капітан Олександр Матюшенко (ЗСУ), полковник Ігор Вербицький (МНС), полковник Микола Яловий (МНС), підполковник Сергій Карпов (СБУ), полковник Микола Мацишин (ДПС) та нажаль це неповна інформація про учасників АТО. Дуже приємно усвідомлювати, що деякі з наших випускників пройшли шлях від кадетських погон до генеральських ломпас, як до прикладу генерал-майор СБУ Андрій Кміта (випуск 1988 р.). Кадет (з французької «молодший») або вихованець кадетського корпусу або військового ліцею, майбутній офіцер, uk.wikipedia.org
У 2018 році нашу «alma mater» очолив полковник Гусар Юрій Володимирович. З його приходом був почався новий виток взаємовигідної співпраці ліцею з випускниками різних поколінь, зокрема, і спеціальної школи. Все частіше вони сюди навідуються, аби поспілкуватися з теперішнім поколінням кадетів, а за потреби і допомогти. Фактом таких теплих стосунків і дружньої співпраці є подарунок ліцею випускниками спеціальної школи-інтернату 1991-го року – спортивного інвентарю для зали атлетичної гімнастики, а по-кадетськи і по простіше «качалки».
Приємно зазначити, що навчання у ліцеї продовжують діти тих, хто тут свого часу закінчував спеціальну школу. Тобто і сьогодні продовжується приємність поколінь тих людей, хто вирішив захищати свою Батьківщину. Не менш приємно колишнім випускникам і те, що й до сьогодні тут працюють деякі вчителі, які у далекому 1985-му році розпочали будівництво цього славетного закладу.
Автор статті: речник АТО, військовий журналіст, полковник Віталій Стечишин, випускник ЛРСШИ
Історично-дослідницька підтримка: Ерік Матецький, випускник ЛРСШИ
Прочитано 974 раз