Жизнь - Отечеству, Честь - никому

Вторник, 29 Сентябрь 2020 10:14

Українські і польські кадети: разом вивчаємо спільну історію боротьби за незалежність

24 вересня успі́шно добіг кінця міжнародний освітній проект «СЛІДАМИ ГЕРОЇВ – ДОЛЯ ПОЛЬСЬКИХ ТА УКРАЇНСЬКИХ СОЛДАТІВ ДО 100-РІЧЧЯ БИТВИ ПІД ВАРШАВОЮ», започаткований ВГО «Всеукраїнська асоціація «Кадетська співдружність» у співпраці з Польсько-українською радою молодіжних обмінів, Міністерством національної освіти Республіки Польща, Дирекцією Об’єднаних Технічних Шкіл м. Ченстохова та ліцеєм-інтернатом № 23 «Кадетський корпус» з посиленою військово-фізичною підготовкою Шевченківського району м. Києва ім. Володимира Великого.

17 вересня, польські та українські учні відвідали королівський палац у Варшаві. Онлайн екскурсію провів співробітник музею пан Славомир Шоцкий. Юнаки та дівчата дізналися про правила королівського протоколу та церемоніалу, середньовічні звичаї спілкування між королівськими особами та дипломатами, порядок листування та обміну офіційними документами.

Польські та українські учні мали можливість зробити віртуальну прогулянку розкішними залами королівського палацу, насолодитися витворами живопису, скульптури, вишуканими меблями та іншими елементами інтер’єрів.

Учні мали можливість поспілкуватися та обмінятися думками щодо теми лекції.

18 вересня, ліцей-інтернат № 23 «Кадетський корпус» відвідав директор Польського інституту в Україні пан Роберт Чижевський. Цей візит був здійснений за офіційним запрошенням директорки ліцею-інтернату пані Наталії Головіхіної та приурочений до проекту «Слідами героїв».

Почесний гість подарував ліцею-інтернату книжки про історію, культуру та мистецтво Польщі польською та українською мовами.

Для пана Роберта Чижевського події Варшавської битви мають і особистий родинний вимір. Адже він є онуком начальника штабу армії Української народної республіки полковника Григорія Чижевського.

Вчитель історії ліцею-інтернату № 23 підполковник Василь Ковальов підготував лекцію, присвячену героїчній постаті пращура почесного гостя.

А перед тим кадети представили пану Роберту Чижевському яскраву презентацію рідного освітнього закладу та вручили знак почесного випускника «Кадетського корпусу».

Зустріч була дуже зворушливою. Відчувалось, що пан Роберт Чижевський має українське коріння і у кожному факті спільної польсько-української історії шукає те, що об’єднує наші народи та створює підвалини для успішного майбутнього України і Польщі як вільних європейських держав.

Учні ставили питання як пану Роберту Чижевському так і пану Еріку Матецькому – перекладачу та громадському діячеві, що представляє спільноту поляків, які мешкають в Україні.

Юнаки та дівчата цікавилися і системою освіти в Польщі, і можливостями кар’єрного зростання для молоді, і ставленням польського суспільства до України та її європейських перспектив.

Сподіваємось, що цей візит стане початком великої дружби та закладе основу ще багатьох цікавих та корисних подій.

22 вересня учасники проекту здійсни́ли віртуальну прогулянку музеєм Йозефа Пілсудського у Сулеювку. Екскурсію вела співробітничка  музею Мария Павлер. Юнаки та дівчата дізналися багато цікавих фактів про життєвий шлях польського національного героя.

Наступного дня співробітник музею-арсеналу з польського міста Замосць Анжей Матяж розповів польським та українським учням про одну з вирішальних битв польсько-більшовицької війни 1920 року, що відбулася поблизу́ важливого залізничного вузла – міста Замосць.

Учасники проекту зокрема дізналися й про те, що будь-яка інформація про польсько-більшовицьку війну була під забороною як у соціалістичній Польщі, так і в Радянському Союзі. І тільки зараз суспільство дізнається правду про події сторічної давнини.

Цього ж дня відбулася ще одна лекція з музею Фозефа Пілсудського, яку провела наукова співробітничка Рената Плочек. Більш за все українських учнів вразила скромність особистого життя маршала, зокрема те, що він після війни мешкав у невеличкому будинку, збудованому для свого командира на кошти одного з легіонерів. Це була, за словами лекторки, «справжні війна світів», де з одного боку виступала ідеологія тоталітаризму, а з другого – європейські цінності свободи, демократії та національної свідомості.

У завершальний день проекту організатори підбили підсумки майже двох тижнів спільного навчання та спілкування між польськими та українськими учнями.

До онлайн зустрічі приєднався і пан Рафал Піотровський – колишній директор Технічної школи у місті Ченстахова, що стояв у витоків проекту, який здійснював з польської сторони вже його наступник пан Марек Фішер.

Спільно усі учасники подякували координатору та технічному організатору проекту пані Юстині Ва́ртач.

Під час вже неформального спілкування українські та польські кадети і київські панянки продемонстрували одне одному елементи своїх одностроїв, розповіли про особливості навчання на плани на майбутнє.

Звичайно, молоді люди висловили бажання зустрітися вже не віртуально, а реально в Києві і в Польщі після закінчення епідемії COVID-2019.

Отже, освітній проект «СЛІДАМИ ГЕРОЇВ  – ДОЛЯ ПОЛЬСЬКИХ ТА УКРАЇНСЬКИХ СОЛДАТІВ ДО 100-РІЧЧЯ БИТВИ ПІД ВАРШАВОЮ» став дуже корисною та цікавою подією, що зблизила молодь наших сусідніх країн, поглибила їхні знання про спільну героїчну історію, заклала підвалини дружби, взаєморозуміння та співпраці у майбутньому.

Відеоролик про подію можна переглянути тут:

Прочитано 343 раз Последнее изменение Вторник, 29 Сентябрь 2020 13:36